See aivotrusti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "aivot",
"3": "trusti"
},
"expansion": "aivot + trusti",
"name": "compound"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "brain trust",
"nocap": "1"
},
"expansion": "calque of English brain trust",
"name": "calque"
}
],
"etymology_text": "aivot + trusti, calque of English brain trust",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aivotrusti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aivotrusti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aivotrusti",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare",
"3": "informal"
},
"expansion": "(rare, informal)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aivotrust",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"brain trust"
],
"id": "en-aivotrusti-fi-noun-dLlNTV4P",
"links": [
[
"brain trust",
"brain trust"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "neuvonantajaryhmä"
}
],
"tags": [
"informal",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑi̯ʋoˌtrusti/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝i̯ʋo̞ˌt̪rus̠ti]"
},
{
"rhymes": "-usti"
}
],
"word": "aivotrusti"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "aivot",
"3": "trusti"
},
"expansion": "aivot + trusti",
"name": "compound"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "brain trust",
"nocap": "1"
},
"expansion": "calque of English brain trust",
"name": "calque"
}
],
"etymology_text": "aivot + trusti, calque of English brain trust",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aivotrusti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrustikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrusteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aivotrustittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrustittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aivotrusteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aivotrusteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aivotrusti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aivotrusti",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare",
"3": "informal"
},
"expansion": "(rare, informal)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aivotrust",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish informal terms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish rare terms",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms calqued from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/usti",
"Rhymes:Finnish/usti/4 syllables"
],
"glosses": [
"brain trust"
],
"links": [
[
"brain trust",
"brain trust"
]
],
"tags": [
"informal",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑi̯ʋoˌtrusti/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝i̯ʋo̞ˌt̪rus̠ti]"
},
{
"rhymes": "-usti"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "neuvonantajaryhmä"
}
],
"word": "aivotrusti"
}
Download raw JSONL data for aivotrusti meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.